Všude slyším, že je málo dárců krve. Chci darovat, ale odmítli mě. Jak je to možné?
Obecně je o dárce krve stále velký zájem. Bohužel se někdy může stát, že vás odmítneme nebo nabídneme pozdější termín odběru, než byste si přál. Zde hraje roli několik faktorů, jako je vaše krevní skupina a potřeby transfuzního oddělení. Krev je vzácná tekutina a zdravotníci dělají všechno proto, aby její odběry a distribuce byly co nejefektivnější a nedocházelo ke zbytečnému plýtvání.
COVID-19
Návrat ze zahraničí: řiďte se platnými vládními nařízeními.
Očkování: darovat krev či plazmu lze 14 dní po každé dávce vakcíny f. Pfeizer nebo Mederna a 28 dní po každé dávce f. Astrazeneca nebo Johnson&Johnson
Prodělání nemoci: darovat lze nejdříve po 14 dnech po uzdravení, být 14 dní bez příznaků onemocnění, dárce se musí cítit zdráv.
Slyšel jsem, že darování krve může způsobit leukémii nebo rakovinu. Je to pravda?
Žádná souvislost mezi odběry krve a leukémií ani rakovinou nebyla prokázána. Dopad odběru krve na zdravotní stav dárců byl opakovaně a dlouhodobě studován a žádné nepříznivé účinky (za předpokladu dodržení intervalu mezi odběry) nebyly prokázány. Naopak, část naší populace (zejména muži) má sklon k hromadění železa, což poškozuje tkáně. Odběr červených krvinek má u těchto lidí pozitivní vliv na zdraví.
Za jak dlouho po návratu ze zahraničí mohu darovat krev?
Po návratu z některých zemí je nutné počkat s darováním krve. Doba, po kterou je darování omezeno, závisí na riziku infekčních onemocnění v dané zemi.
Zejména v souvislosti s výskytem viru západonilské horečky (WNV) došlo v posledních letech k úpravám seznamu zemí a oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve. Tyto informace se mění v průběhu roku.
Proč před odběrem vadí tučná jídla?
Tučná strava může ovlivnit složení krve tak, že ji poté nelze použít pro léčebné účely. Krevní plazma získá mléčné zabarvení, což je znakem toho, že obsahuje tukové částice. Mezi tučné pokrmy patří například máslo, smetana, masové polévky, smažená jídla, čokoláda a ořechy. Prosíme, vyvarujte se těmto pokrmům večer před odběrem a ráno v den odběru.
Mohou cizinci darovat krev v ČR?
Darovat krev mohou cizinci, kteří splňují tyto podmínky:
Mohu po odběru krve řídit auto?
Řízení vozidla po odběru krve je možné, nejdříve však po 15 minutách a pouze tehdy, pokud se cítíte dobře.
Mohu darovat krev, když občas užívám marihuanu?
Obecně je dárcovství možné, ale některá transfuzní oddělení uživatele marihuany z dárcovství vyřazují. THC v odebrané krvi by mohlo ohrozit pacienta. Protože se THC vylučuje z organismu velmi pomalu, darování je možné nejdříve 14 dní po požití THC.
Mohu darovat, když jsem alergik?
Lehčí forma alergie není pro darování překážkou. Darovat můžete v období, kdy netrpíte alergickými příznaky. Pokud trpíte těžkou formou alergie, dárcovství pro vás není vhodné. Každý alergik by měl otázku darování konzultovat na transfuzním oddělení nebo se svým alergologem.
Mohu darovat, když používám hormonální antikoncepci?
Ano, můžete. Hormonální antikoncepce není překážkou pro darování krve ani plazmy.
Mohu darovat krev, když užívám antidepresiva?
Antidepresiva se z organismu vylučují velmi pomalu. Po dobu užívání nedarujte krev ani krevní složky. Darovat můžete nejdříve 4 týdny po vysazení antidepresiv. Situaci však vždy posuzuje lékař transfuzního oddělení. Kontaktujte nás.
Mohu darovat krev, když mám na chodidle bradavici?
Ano, krev darovat můžete.
Mohu darovat krev, když mám lupénku?
Záleží na rozsahu a místě výskytu lupénky. Darování není možné, pokud je lupénka rozsáhlá nebo se vyskytuje v místě vpichu. Některé léky, které obsahují psoraleny, trvale znemožňují dárcovství krve.
Mohu darovat krev, když mám diabetes?
Pokud se neléčíte inzulinem, můžete darovat krev.
Mohu darovat krev, když mám celiakii?
Bohužel, celiakie je důvodem k trvalému vyloučení z dárcovství krve.
Proč darovat?
Krev a krevní plazma jsou nejcennější tekutiny na světě a přes veškerý vědecký pokrok je nelze nahradit, vyrobit v laboratořích ani vypěstovat. Darování krve nebo plazmy je jedinečným darem člověka člověku, dárce „vstupuje“ do léčby nemocného a může tím zachránit ohrožený život. Vaše rozhodnutí stát se dárcem krve nebo plazmy je proto velmi důležité.
Kdo může darovat plazmu nebo krev?
Darovat krev nebo plazmu může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let, který splňuje kritéria pro dárcovství:
• Dobrá zdravotní kondice
• Váha nad 50 kg a max. do 130 kg
• Ochota podstoupit vstupní lékařskou prohlídku
• Platnost zdravotního pojištění
• Dlouhodobý pobyt nebo stálou adresu na území ČR
Nedarujte a raději se přeobjednejte, když:
• Se cítíte nemocní. Příznaky počáteční nemoci se po odběru mohou zhoršit. Pokud jsi nejste jisti, zda můžete být dárcem, kontaktujte nás pro konzultaci.
• Ženy při menstruaci, v těhotenství a během kojení nesmí darovat krev ani plazmu.
Doporučení:
• Aby darování plazmy nebo krve bylo pro Vás příjemným zážitkem, doporučujeme jít na odběr vhodně najedeni (nejlépe vyvážená strava, která by neměla být tučná).
• Den před a v den odběru zvyšte příjem tekutin a pokud možno se před i po odběru vyhněte stresovým situacím a velké fyzické zátěži.
• Předchozí večer nekonzumujte alkohol ani nápoje s kofeinem, neboť vysušují organismus.
• Těsně před odběrem je vhodné se lehce nasnídat.
• Rozhodně nechoďte darovat na lačno, během odběru i po něm by se vám mohlo udělat nevolno.
Výhody bezpříspěvkového dárcovství:
• V celém prostoru centra máte k dispozici časopisy, noviny, možnost sledovat TV nebo se připojit na Wi-Fi.
• Můžete se osvěžit nápoji a po odběru Vás čeká občerstvení.
• Kontrola Vašeho zdravotního stavu.
• Po domluvě se zaměstnavatelem je možno čerpat pracovní volno s náhradou mzdy.
• Za každý úspěšný odběr si můžete odečíst ze základu daně 3 000 Kč.
Více informací se dozvíte v našem Dárcovském centru Sokolov. Nebo v brožuře, kterou si můžete prohlédnout a stáhnout.